Olaj nem vész el, csak átalakul

Látott már autót a kipufogójából kékes, rossz szagú füstöt eregetni? Ez egy olyan betegség tünete, amely rövid úton halálhoz vezethet: az autó az elterjedt kifejezés szerint „eszi az olajat”. Sajnos azonban az utolsó, akinek ez feltűnik, az a sofőr, mivel onnan látszik a dolog a legkevésbé… Mit tehetünk tehát, hogy ne érjen minket hasonló kellemetlen meglepetés?

Olaj nem vész el, csak átalakul 

A motorolaj alapesetben zárt rendszerben kering. Nem folyik el, nem párolog, gyakorlatilag elvileg nincs veszteség. Ha bármi okból mégis van, akkor szokták azt mondani a hozzáértők, hogy az autó eszi az olajat. A kékes kipufogógáz olyankor jelenik meg, ha valamilyen úton-módon motorolaj kerül az üzemanyagba, amely így azzal együtt elég, megfestve az alapesetben színtelen gázt. A négyütemű motorban a motorolaj és az üzemanyag külön rendszerben, egymástól gondosan elkülönítve fut, tehát az, ha keveredik az olaj az üzemanyaggal, komoly bajnak számít.


Miért rossz ez nekem?

Az egyszerűség kedvéért gondoljunk egy pillanatra betegségként a jelenségre: az olaj fogyása egyszerre lehet tünet, betegség és figyelmeztetés valami komolyabb bajra. Tünet, mert sok esetben az olaj egy rossz szigetelés miatt kerül a hengerbe, így jelezve azt, hogy a motort át kell nézni, meg kell szerelni. Betegség, mivel jelezheti a rossz minőségű motorolaj használatát; a rossz viszkozitású olaj átszivároghat a tömítéseken, míg a gyenge minőségű vagy éppen hamisított olaj maga is tönkreteheti a motort belülről, éppúgy, mint a túl régen cserélt. Végső soron pedig nagyobb baj előjele is lehet a probléma: a motorolaj ugyanis a kenés mellett a tisztítás feladatát is ellátja. Az üzemanyag befecskendezéséről egy modern motorban mikronméretű fúvókák gondoskodnak, amelyeket eltömíthet bármilyen a motorolajjal esetlegesen bekerülő szennyeződés, jobb esetben rontva az égés hatékonyságát, rosszabb esetben pedig akár az egész hengert is működésképtelenné téve.


Mit tehetek én?

Első körben a legtöbb, amit tehet az a megelőzés. Néha érdemes megnézni az autó nívópálcáját és ha egy-két hónap alatt láthatóan fogy az olaj, érdemes szervizben utánanézni a dolognak: legtöbbször nem a motorban van az hiba, egy hibás cső vagy nem megfelelően rögzített csavar mellett bármikor folyhat az olaj. Még fontosabb viszont az, hogy mindig megfelelő és friss motorolaj legyen autójában. Nem érdemes ezen spórolni: a túl régi olaj veszít viszkozitásából, ami szivárgással járhat. Ráadásul az olaj telítődik egy idő után szennyeződéssel, ami többféleképpen is tönkreteheti a motort. Ha tehát nem tudja, mi a helyzet a motorolajával, mindenképp ajánlatos lecserélni.


Szóval akkor olajcsere

Igen, lehetőleg minél hamarabb. Az előírásokat, mint az olaj fajtáját illetve a csereperiódust megtalálja a kézikönyvben, a konkrét olajtípust pedig honlapunkon kiválaszthatja. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy az olajcsere figyelmen kívül hagyása katasztrofális következményekkel járhat az erőforrásra nézve éppúgy, mint az olaj lecserélése közben elkövetett hiba, vagy az alkalmatlan kenőanyag választása. Ha nem ért az olajcseréhez, akkor semmiképp se csinálja meg egyedül otthon, főleg, hogy a Castrol Mintaboltban most, ha nálunk vásárolta a kenőanyagot, ingyen lecseréljük az olajat.